środa, 1 sierpnia 2012

Dripper - dobry sposób na kawę

fot. Christopher Browns, Flickr CC
Kiedy pierwszy raz pijemy dobrze zaparzoną świeżo paloną kawę, wchodzimy na drogę, z której nie ma powrotu. Im dalej nią idziemy, tym bardziej bolesna dla zmysłów jest każda próba powrotu do wietrzejących tygodniami na sklepowych półkach wyrobów kawo-podobnych. W Polsce jest nas coraz więcej. Nie tylko w Warszawie, także w mniejszych miastach jak na przykład Gliwice czy Opole możemy się już napić profesjonalnie zrobionej, fajnie zbalansowanej kawy. 

Trzeba oczywiście wiedzieć gdzie pójść, w większości miejsc nadal dostajemy coś co obsługa najczęściej reklamuje jako znakomitą, włoską kawę, a co, delikatnie rzecz ujmując, nie nadaje się do wypicia. Coś jednak wisi w powietrzu - ludzi, którym zależy na dobrej kawie przybywa. Nie mówię tylko o maniakach, którzy w domowych zaciszach wypuszczają ze swoich codziennie polerowanych ekspresów Bezzera czy Ascaso dokładnie wymierzane porcje kawowych przyjemności, czy właścicielach kawiarni, którym przestała wystarczać kawowa masówka, a także o tych,  którzy mają zwykłe kawiarki czy dripy, ale zwyczajnie wiedzą jaką kawę do nich wsypać i jak ją zaparzyć. 

clever dripper

Dziś mam propozycję dla tych wszystkich, którzy wolą wydać zaoszczędzone pieniądze na wakacje niż na drogi sprzęt kawowy. To coś nazywa się Clever Dripper i rzeczywiście jest zmyślnym urządzeniem. Clever Dripper ma też sporo innych zalet – jest lekki, prosty w obsłudze, tani (ok. 80 zł) i co najważniejsze, zrobimy z jego pomocą esencjonalną i aromatyczną kawę. Clever Dripper ma tę zasadniczą przewagę nad ekspresem przelewowym, że daje nam dużo większą i łatwiejszą kontrolę nad procesem ekstrakcji. Ruchomy zaworek sprawia, że woda zaczyna się przelewać przez kawę dopiero wtedy, gdy postawimy go na kubku. Jak zrobić dobrą kawę z Drippera? Na temat oczywistości rozpisywać się nie będę – wiadomo, że kawa musi być świeżo palona i że mielimy jej tylko tyle, ile zamierzamy za chwilę zużyć. Kawę mielimy dość grubo, grubiej niż do kawiarki – trzeba uzyskać coś co będzie przypominało gruboziarnisty piasek na plaży. 

kawę do dripa trzeba zmielić grubiej niż do kawiarki
kawę do dripa trzeba zmielić grubiej niż do kawiarki

No i bardzo ważna rzecz – proporcja wody do kawy. Żeby zrobić 360 ml naparu, sypiemy ok.24 gramy kawy (czyli trzy łyżki stołowe). Jeśli chcecie zrobić więcej (w driperze mieści się ok. 400 ml), albo mniej kawy, pamiętajcie o zachowaniu proporcji - 1 gram kawy na 15 ml wody. Dalej działamy następująco:

Stawiamy drippera na stole, wkładamy papierowy filtr (rozmiar 4), gotujemy wodę, czekamy 20-30 sekund, aż trochę ostygnie i wyparzamy filtr, zalewając go do pełna. Po chwili wodę wylewamy. Dzięki wyparzeniu kawa nie przejdzie smakiem papieru, a kawa uniknie szoku termicznego, gdy ją zalejemy. Wsypujemy kawę i zalewamy wodą o temperaturze 90-95 stopni. Na początek wlewamy tylko tyle wody, żeby ledwie przykryła kawę w filtrze. To wstępne zaparzenie zapewni bardziej zrównoważoną ekstrakcję. Czekamy 30 sekund, a potem wlewamy resztę wody.Zakrywamy drippera przykrywką (ja używam małego talerzyka), dajemy kawie 2 minuty, żeby się zaparzyła, odkrywamy, kilka razy delikatnie mieszamy łyżeczką  i zaraz potem stawiamy drippera na kubku albo szerokiej szklance, żeby kawa się przelała. Zachęcam do eksperymentów – zmielcie kawę trochę grubiej lub drobniej, nieco dłużej lub krócej zaparzajcie, aż znajdziecie najgłębszy czy najciekawszy dla siebie smak.

Clever Dripper sprawdza się dobrze w domu – łatwo i szybko pozwoli wam zrobić dużo pełniejszą w smaku kawę niż ekspres przelewowy, jest też ciekawą odmianą dla porannego czy popołudniowego espresso. No i idealnie, ze względu na rozmiar i wagę, nadaje się na wakacyjne podróże. Zwłaszcza, jeśli wybieracie się tam, gdzie idea świeżo palonej i dobrze zaparzanej kawy jeszcze nie dotarła.

27 komentarzy:

 1. Dobry artykuł, tylko gramatyka trochę nie tego... Sypiemy ok. 24 gramów, a nie ok. 24 gramy, na stole czy kubku stawiamy i przykrywką zakrywamy dripper, nie drippera.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdybym miał wybierać między teorią o wyższości treści nad formą i jej przeciwieństwem, pewnie wybrałbym tę pierwszą, ale, rzeczywiście, najlepiej jak i jedno i drugie jest w porządku. Dziękuję za uważną lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy można prosić o wyjaśnienie różnic w parzeniu kawy i w kawie zaparzonej w chemexie i w dripie? Będę bardzo wdzięczna.

  OdpowiedzUsuń
 4. W dużym skrócie wygląda to tak:

  - chemexa koniecznie trzeba ogrzać przed zaparzaniem kawy (wyparzyć gorącą wodą)
  - do chemexa używamy specjalnych (ale łatwo dostępnych) chemexowych filtrów (są grubsze od tych na dripa)
  - zarówno filtry dripowe i chemexowe trzeba wyparzyć, by pozbyć się papierowego nalotu smakowego
  - na chemexa mielimy kawę trochę grubiej (coś jak ziarenka soli morskiej) niż na dripa
  - w obu sposobach traktujemy kawę tzw. wstępnym zaparzaniem (drip – 30 sekund, chemex do 45 sekund)
  - czas ekstrakcji na chemexie jest na ogół dłuższy (ok. 4 minuty), a zaparzana w ten sposób kawa jest ok. 30 % bardziej zawiesista niż w dripie.

  Całkiem sensowny pokaz robienia chemexa znajdzie Pani pod tym linkiem:

  http://www.youtube.com/watch?v=8h-0ewcbHko  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję. Zastanawiam się właśnie pomału nad kupnem chemexa albo drippera i skłaniam się ku pierwszemu (zależy mi na kawie lżejszej niż kawiarki, ale jednak esencjonalnej).

  OdpowiedzUsuń
 6. "..potem stawiamy drippera na kubku albo szerokiej szklance, żeby kawa się przelała"

  Nie bardzo rozumiem o co chodzi, proszę o rozjaśnienie lub fotkę pokazującą stawianie drippera na kubku, żeby kawa się przelała :)

  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Clever dripper ma na dole coś w rodzaju zapadki - jeśli stoi np. na stole czy innej powierzchni znajduje się ona w pozycji dolnej i kawa się nie przelewa. Dopiero postawienie go na kubku/ filiżance / szklance powoduje podniesienie zapadki i pozwala kawowemu naparowi przelać się do naczynia.


   Usuń
 7. Przesiadam się z zalewajki mielonej na dripper i kawy z ziaren.. i skłaniam się ku temu by do drippera miażdżyć ziarna kawy w moździerzu, zamiast w młynku żarnowym. Czy jest sens?
  Piję kawę 2x dziennie i mogę się nieco pomęczyć.. jeśli tak, to jaki zastosować: mosiężny, granitowy czy stalowy? Wiem, że to brzmi dość desperacko, ale interesuje mnie czy moździerz może zaszkodzić kawie przez utlenianie rozbijanych ziaren czy spełnia taką samą funkcję jak młynek żarnowy a jedyny "problem" polega na zmęczeniu się, bo przecież widzę jak rozbijam, drobno czy na pył ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Moim zdaniem, sens jest niewielki. Po pierwsze dobry moździerz kosztuje tyle samo do porządny ręczny młynek żarnowy np. Hario czy Tiamo, po drugie rozgniatając kawę w moździerzu, nie ma gwarancji że kawa zawsze będzie rozdrobniona w takim samym, idealnym do kawiarki, stopniu. Po trzecie, to rozcieranie kawy w moździerzu to prawdziwa męka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Można wiedzieć jaki to model Drippera ? :)

  OdpowiedzUsuń
 10. to tzw. Clever Dripper. Dostępny np. w Cafesilesia.pl (o ile pamiętam właśnie tam go kupiłem, ale ponieważ było to dawno, mogę się mylić)

  OdpowiedzUsuń
 11. Najpopularniejsze drippery Hario nie mają takiej zapadki. Nie ma więc możliwości parzenia kawy i potem przelewania. Co w tej sytuacji?

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapadka z Clever Dripperze pozwala na kontrolę czasu zaparzania, W klasycznych dripperach na efekt smakowy zaparzanej kawy możemy wpływać jedynie przez temperaturę wody i zmienianie grubości zmielenia kawy. I w jednym i drugim dripperze można uzyskać świetne efekty smakowe.

  OdpowiedzUsuń
 13. Przepraszam ż trochę odkopuję temat, ale trochę mnie męczy pytanie czy warto przejść z kawiarenki na drippera? Jakie będą różnice w smaku np. przy moje ulubionej kawie Kostaryka Finca Angelina?
  Kilka razy piłem kawę z drippera i zawsze było to nie to dla mnie, brakowało mi w niej nasycenia, body, czy cleaver drip mógłby temu zarazdzić?

  OdpowiedzUsuń
 14. Kawa z clever drippera będzie miała tylko odrobinę większą zawiesistość niż z klasycznego filtra. Może lepszym rozwiązaniem będzie aeropress?

  OdpowiedzUsuń
 15. dziękuję bardzo za odpowiedź. Czyi najlepszym rozwiązaniem będzie nie kombinować w czymś co może zastąpić kawiarenkę i tyko pogodzić się z faktem że kawy szybko ubywa.

  OdpowiedzUsuń
 16. Kawy ubywa w podobnym tempie zarówno przy zaparzaniu w kawiarce, AP jak i clever dripperze. Z każdego "zaparzacza" wyjdzie kawa o innej charakterystyce i zawiesistości. Jeśli kawa z kawiarki Panu odpowiada, to rzeczywiście lepiej przy niej pozostać,

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kawa z kawiarenki pasuje mi że względu na swoją zawiesistość, esencjonalność i smak, owiele bardziej niż z ekspresu ciśnieniowego, na nim mi brakuje smaku, gdyż np pijąć Angelinę zrobioną w ekspresie ciśnieniowym wszystkie smaki były pomieszane, a przy kawiarence jej nuta była podawana oddzielnie, tzn inny smak był na ustach, inny na początku języka, a inny na końcu języka. Natomiast jak raz spróbowałem Angelinę zrobić u znajomej właśnie w drippie owszem nuty były oddzielnie, ale brak było esencjonalności i jeszcze czegoś, wiem kawa, którą Pan wypala dla mnie jest do kawairenki, a do drippa inaczej się wypala.

   Usuń
 17. Przepraszam że odkopuję temat, ale myślę o przejściu na coś innego niż kawiarenka, poprostu dla samego spróbowania. Clever Dripper daje czas kontroli ekstrakcji, czego nie ma zwykły dripper, ale jako że smakiem kawy, pomijająć ekstrakcje, gdyż clever jest naogół z tworzywa sztucznego a nie porcelany? Jeśli da się porównać, gdyż wiadomo, trochę inne czas ekstrakcji oraz wstępne zaparzanie dużo daje wydobyciu smaku. No i co Pan myśli o AltoAir Dripperach czy naprawdę tak bardzo zmieniają smak oraz kawa jest bardzie powtarzalna niż że zwykłego drippera?

  OdpowiedzUsuń
 18. O AltoAir driperze jedynie słyszałem, ale nigdy nie zaparzałem w nim kawy, więc nie chcę się na jego temat wypowiadać. Jeśli szuka Pan odmiany polecam metalowy dripper kalita - dla mnie numer jeden wśród dripperów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za radę. Zakupiłem go. Jakieś sztuczki co do lepszego zaparzenia kawy w dripperze Kality, czy wystarczy to co Pan napisał plus filmik Kality na temat parzenia?

   Usuń
  2. Sensowny filmik znajdzie Pan tu:


   https://www.youtube.com/watch?v=6x6YdlAmWLA

   Oczywiście kawa musi być dużo jaśniej wypalona i grubiej zmielona niż do kawiarki.

   Usuń
  3. tak, wiem, teraz będzie zamówienie jasno palona. I dziękuję za filmik.

   Usuń
 19. Mam takie pytanie, nie znalazłem odpowiedniego wpisu dotyczącego młynków, więć tutaj zadam. Czy ktoś używał młynka Hario Slim, gdyż mam z nim problem. Mianowice młynek przestał mielić kawę po kilku zmieleniach, objawiło się to tym że żarna nagle przestały się kręcić, więć ja nadal kręciłem aż ziarna pękły, wymienili mi na nowy i z nowy mam to samo, po kilku zmieleniach znowu nie mieli. Rozebrałem młynek, przeczytałem i obejrzałem parętnaście filmów a temat składania i robię to poprawnie. Zauważyłem że przy kręceniu śruba na dole się bardziej zakręca, może to coś pomoże. Czy naprawdę ten młynek jest taki kiepski, chyba nie, to co może być nie tak, żebym miał problem z nimi?

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 21. Aby każda kawa smakowała nam jeszcze lepiej, warto jest podawać ją w eleganckich filiżankach. Filiżanki do kawy https://duka.com/pl/kawa-i-herbata/filizanki stanowią najlepszy sposób serwowania tego napoju. Nie tylko podkreślają smak kawy ale też wyjątkowość każdego momentu spędzonego na jej degustacji.

  OdpowiedzUsuń